Zavrieť

Porady

Odpočítateľná položka na manželku

Ahojte,

chcel by som sa uistiť, či som to pochopil správne.
Manželka je od februára 2007 na materskej dovolenke. Za mesiac január a február 2007 mala hrubý príjem - napr. 15 000 Sk.

Pripravujem si daňové priznanie a chcem si uplatniť odpočítateľnú položku na manželku - chcem postupovať nasledovne:

V časti III. daňového priznania - Údaje na uplnatnenie zníženia základu dane vypĺňam

1) Vlastné príjmy v SK - 15 000 Sk - zaplatené odvody
zaplatený preddavok na daň z tejto sumy nemôžem odpočítať

2) Počet mesiacov: 10
z dôvodu, že manželka si bude uplatňovať nedzaniteľnú časť za prvé dva mesiace u svojho zamestnávateľa

Je to takto správne?
Usporiadat
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Viliam... Pozri príspevok
Ahojte,

chcel by som sa uistiť, či som to pochopil správne.
Manželka je od februára 2007 na materskej dovolenke. Za mesiac január a február 2007 mala hrubý príjem - napr. 15 000 Sk.

Pripravujem si daňové priznanie a chcem si uplatniť odpočítateľnú položku na manželku - chcem postupovať nasledovne:

V časti III. daňového priznania - Údaje na uplnatnenie zníženia základu dane vypĺňam

1) Vlastné príjmy v SK - 15 000 Sk - zaplatené odvody
zaplatený preddavok na daň z tejto sumy nemôžem odpočítať

2) Počet mesiacov: 10
z dôvodu, že manželka si bude uplatňovať nedzaniteľnú časť za prvé dva mesiace u svojho zamestnávateľa

Je to takto správne?
Nie je to správne. Na manželku si uplatníš rozdiel celej NČ 95 616 mínus jej príjmy /zo zamestnania i materská/
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
1) OK treba priložiť potvrdenie.
2) 12
0 0
Viliam... Viliam...

Viliam... je offline (nepripojený) Viliam...

A ešte jedna podotázka - niekde na porade som sa dočítal, že aj materská je príjem, ktorá je potrebné pripočítať k časti vlastné príjmy. Je to pravda? Zdá sa mi to čudné.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Rozdiel ktorý uviedla evina sa objaví na r. 71
0 0
Viliam... Viliam...

Viliam... je offline (nepripojený) Viliam...

Chcem sa spýtať ešte na tú materskú - v paragrafe 11, ktorý toto rieši je napísané:

(5) Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa za vlastný príjem manželky (manžela) považuje vlastný príjem manželky (manžela), znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť.
Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky64) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.125)

Materská nie je štátna sociálna dávka?

A ako to je s rodičovským príspevkom, ktorý je vyplácaný následne?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Viliam... Pozri príspevok
A ešte jedna podotázka - niekde na porade som sa dočítal, že aj materská je príjem, ktorá je potrebné pripočítať k časti vlastné príjmy. Je to pravda? Zdá sa mi to čudné.
Áno je to jej príjem, píšem Ti to v príspevku 2. Do jej príjmu by sa nepočítal rodičovský príspevok ale materská áno...
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Viliam... Pozri príspevok
Chcem sa spýtať ešte na tú materskú - v paragrafe 11, ktorý toto rieši je napísané:

(5) Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa za vlastný príjem manželky (manžela) považuje vlastný príjem manželky (manžela), znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť.
Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky64) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.125)

Materská nie je štátna sociálna dávka?

A ako to je s rodičovským príspevkom, ktorý je vyplácaný následne?
Materská nie je štátna sociálna dávka, ale nemocenská dávka ...

Medzi štátne sociálne dávky patrí:

- prídavok na dieťa,
- rodičovský príspevok,
- príspevok pri narodení dieťaťa a príspevok rodičom, ktorým sa súčasne narodili tri deti alebo viac detí alebo ktorým sa v priebehu dvoch rokov opakovane narodili dvojčatá,
- príspevky pestúnskej starostlivosti,
- zaopatrovací príspevok,
- príspevok na pohreb
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Materská nie je štátna "sociálna" dávka ale nemocenská dávka, ktorú vypláca sociálna poisťovna. Do príjmu patrí.
Ak máte základ dane do 880464, tak na manželku si uplatníte odpočítatelnú položku
95616
-(mínus) jej zdanitelný príjem, z potvrdenia o príjme resp. roč.zúčtovania.
-(mínus) materská
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Ja si myslím, že nedostáva materský príspevok, ale rodičovský.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

ekopo Pozri príspevok
Ja si myslím, že nedostáva materský príspevok, ale rodičovský.
Materské sa poberá 28 týždňov , potom nasleduje vyplácania rodičovského príspevku.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Andyke Pozri príspevok
Materské sa poberá 28 týždňov , potom nasleduje vyplácania rodičovského príspevku.
Aha, v tomto už dávno nie som v obraze
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

ekopo Pozri príspevok
Ja si myslím, že nedostáva materský príspevok, ale rodičovský.
Súhlasím s Andyke. Na materskú nastupovala vo februári zo zamestnania. Ak jej vznikol nárok na materské, tak materské sa poberá obvykle 28týždnov. Ak by jej nárok nevznikol, poberá rodičovký príspevok, ale až od narodenia dietata. RP je t.č. 4560Sk mesačne, do septembra 2007 bol 4440,-mesačne.
0 0
Viliam... Viliam...

Viliam... je offline (nepripojený) Viliam...

Ďakujem Vám všetkým za rady.

Áno, manželka najskôr poberala materskú a teraz už rodičovský príspevok. Keď som si to všetko hodil do daňového priznania, tak mi vyšlo, že odpočítateľná položka je nula.

Takže ďakujem štátu za podporu rodičovstva
0 0
vlasta28 vlasta28

vlasta28 je offline (nepripojený) vlasta28

Ahojte. Chcem sa spýtať či je nejaká možnosť odpočtu na manželku,pokiaľ je starobná dôchodkyňa,ale nakoľko celý život nepracovala jej dôchodok činí 570,-Sk. Manžel je živnostník,tak isto starobný dôchodca a manželke dopláca niečo ako výživné 5000,-Sk,určené súdom,nakoľko spolu nežijú. Nie sú však rozvedení a trvalý pobyt majú rovnaký.
0 0
martina2006 martina2006

martina2006 je offline (nepripojený) martina2006

Ak si SZČO uplatňuje na manželku nezdaniteľnú časť je nutné dokladovať, že je dobrovoľne nezamestnaná k DP FO B?
A ak si uplatňuje aj daňový bonus na dieťa, ktorý si uplatňoval aj
v predchádzajúcich rokoch je potrebné znovu prikladať kopiu rodného listu dieťaťa? Alebo stačí tieto doklady odložiť pre kontrolu?
Ďakujem.
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

martina2006 Pozri príspevok
Ak si SZČO uplatňuje na manželku nezdaniteľnú časť je nutné dokladovať, že je dobrovoľne nezamestnaná k DP FO B? nie je to nutné
A ak si uplatňuje aj daňový bonus na dieťa, ktorý si uplatňoval aj
v predchádzajúcich rokoch je potrebné znovu prikladať kopiu rodného listu dieťaťa? Alebo stačí tieto doklady odložiť pre kontrolu? ak si daňový bonus uplatňuje až v rámci DP tak je potrebné priložiť kópiu rodného listu
Ďakujem.
odpoveď v texte
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
Ahojte. Chcem sa spýtať či je nejaká možnosť odpočtu na manželku,pokiaľ je starobná dôchodkyňa,ale nakoľko celý život nepracovala jej dôchodok činí 570,-Sk. Manžel je živnostník,tak isto starobný dôchodca a manželke dopláca niečo ako výživné 5000,-Sk,určené súdom,nakoľko spolu nežijú. Nie sú však rozvedení a trvalý pobyt majú rovnaký.
môže si uplatniť :

95.616 - / 5000 + 570 x 12 / = 28.776
0 0
vlasta28 vlasta28

vlasta28 je offline (nepripojený) vlasta28

Ďakujem za odpoveď.Takže aj keď je dôchodkyňa tak on má nárok si na ňu uplatniť túto nezd. časť? A treba doložiť k DP nejaké jej doklady?
0 0
Lydka R Lydka R

Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac
hanelie Pozri príspevok
môže si uplatniť :

95.616 - / 5000 + 570 x 12 / = 28.776

Keďže matematika je moja srdcovka, nedá mi neopraviť.
95.616 - / 5000 + 570 x 12 / = 28.776 83776
ale
95.616 - / 5000 + 570 /x 12 = 28.776
0 0
Arava Arava

Arava je offline (nepripojený) Arava

Prosím poraďákov o radu,
Ako mám vyplniť opravné daňové priznanie, ked mi už zamestnávateľ urobil ročné zúčtovanie dane za rok 2007 a ja som si neuplatnil odpočitateľnú položku na manželku ktorá v roku 2007 mala príjmy menšie ako 95 616.-Sk???
0 0
Načítať ďalšie